| Budownictwo i Projektowanie | Kompletujemy łóżko

Budownictwo i Projektowanie

Kompletujemy łóżko

Kiedy przychodzi do wyboru łóżka, najczęściej dominującym kryterium, stosowanym przez osobę to łóżko wybierającą, staje się jego wygląd. Jakkolwiek trudno się temu dziwić, bo przecież łóżko to mebel, a meble muszą być ładne i zdobić pokoje, w których są ustawiane, to warto uświadomić sobie, że jednak łóżko nie jest takim całkiem zwyczajnym meblem. To przede […]

Kiedy przychodzi do wyboru łóżka, najczęściej dominującym kryterium, stosowanym przez osobę to łóżko wybierającą, staje się jego wygląd.

Jakkolwiek trudno się temu dziwić, bo przecież łóżko to mebel, a meble muszą być ładne i zdobić pokoje, w których są ustawiane, to warto uświadomić sobie, że jednak łóżko nie jest takim całkiem zwyczajnym meblem. To przede wszystkim urządzenie do regeneracji organizmu.

O zaletach snu i niebezpieczeństwach wynikających z ograniczenia jego ilości i jakości nie będziemy teraz tutaj pisać, jednak od wyboru łóżka w dużej mierze ten sen zależy, trzeba więc na wybór tego mebla spojrzeć z trochę innej perspektywy. Nie z czysto wizualnej, wnętrzarskiej, ale bardziej poprzez wpływ wyboru łóżka na nasze zdrowie.

Oto cztery najważniejsze elementy, na jakie trzeba zwrócić uwagę wybierając łóżko:

1. Materac. To najważniejszy element każdego łóżka. Nie ma w ogóle nad czym tu dyskutować. Tak jest i kropka. Musisz zadbać, aby materac był dobrze wykonany, posiadał elastyczność punktową i dzięki temu dobrze dopasowywał się do ciała, aby jego pokrowiec skutecznie odprowadzał wilgoć i aby można było go zdjąć i wyprać, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zwróć uwagę na takie cechy materaca jak jego twardość, obecność lub nie stref twardości, rodzaj wkładu, wysokość materaca, która nie powinna być zbyt mała, zwłaszcza dla osoby cięższej.

2. Stelaż czy deski? Teraz pojawia się pytanie, na czym położymy nasz starannie wybrany materac. Czy będą to zwykłe deski, które przychodzą najczęściej razem z łóżkiem, czy wymienimy je na specjalistyczne urządzenie amortyzujące, jakim jest elastyczny stelaż. Jeśli drogie jest Ci własne zdrowie i poszukujesz prawdziwego komfortu w swoim łóżku, pytanie o to, co tutaj wybrać nie powinno w ogóle powstać w Twojej głowie. Należy zawsze umieścić stelaż, a nie zwykłe sosnowe deski w ramie łóżka i dopiero na takim wsparciu położyć materac.

3. Stelaż zwykły czy regulowany? Skoro już zapadła decyzja, że stelaż musi być, teraz trzeba zdecydować, czy będzie to najprostszy egzemplarz, czy ma mieć możliwość regulacji.

4. Rama i nóżki: wysokie czy niskie. Innymi słowy: czy Twoje łóżko będzie nisko, czy wysoko nad podłogą. Ta cecha przekłada się na komfort kładzenia się spać i wstawania. Osoby starsze i schorowane szukać powinny wyższych łóżek, bo wtedy będą mogły kłaść się wygodnie, bez nadmiernego pochylania się i bez konieczności nadwyrężania kręgosłupa.

I ostatni element, piąty:

5. Wygląd łóżka. To tak naprawdę ma być ostatni, nie pierwszy element wyboru łóżka, na który powinno się zwracać uwagę. Bo dla naszego zdrowia nie ma znaczenia, czy nasze łóżko będzie białe, czy w kolorze ciemnego dębu. Liczą się poprzednie cztery elementy, a ten piąty to już czysta estetyka.

Pozostałe artykuły związane z budownictwem i architekturą online:

recommended