Budownictwo i Projektowanie

Schody

W domach jednorodzinnych piętrowych lub z użytkowym poddaszem, bardzo ważnym elementem są schody. Jest kilka rodzajów schodów. W domach najczęściej stosujemy schody z tzw. spocznikiem i o stopniach o jednakowej szerokości, lub też mniej wygodne schody zbiegowe i kręcone. Najłatwiejsze do wykonania są schody jednobiegowe bez spocznika, które zajmują niewiele miejsca. Popularne są też schody […]

W domach jednorodzinnych piętrowych lub z użytkowym poddaszem, bardzo ważnym elementem są schody. Jest kilka rodzajów schodów. W domach najczęściej stosujemy schody z tzw. spocznikiem i o stopniach o jednakowej szerokości, lub też mniej wygodne schody zbiegowe i kręcone.

Najłatwiejsze do wykonania są schody jednobiegowe bez spocznika, które zajmują niewiele miejsca. Popularne są też schody łamane, które umożliwiają wykonanie wąskiego i niezbyt długiego otworu w stropie. Są też schody trójbiegowe, które dzięki krótkim biegom i dwóm spocznikom nie zajmują dużo miejsca. Schody zabiegowe nie są warte polecenia, bo zajmują małą powierzchnię, ale są skomplikowane i niewygodne. Schody wachlarzowe, choć piękne i wygodne, to znajdą zastosowanie tylko w sporych pomieszczeniach dużym wewnętrznym promieniu krzywizny. Fachowcy i architekci zdecydowanie odradzają schody kręcone, zwane też spiralnymi, które są niewygodne i wymagają bardzo niewiele miejsca.

Za to można je kupić gotowe, do samodzielnego zmontowania. Minęły już czasy chowania schodów w specjalnych klatkach schodowych. Dziś schody są ważnym elementem aranżacyjnym holu a ostatnio nawet i salonu. Jednak wciąż obowiązuje zasada, że muszą być wygodne i bezpieczne dla domowników. A ich wybór powinien być dokonany jeszcze przed sporządzeniem projektu domu, bo zmiana może być niemożliwa z powodu umiejscowienia otworów w stropie i dostosowania warunków technicznych.

Pozostałe artykuły związane z budownictwem i architekturą online:

recommended