| Budownictwo i Projektowanie | Tynki gipsowe

Budownictwo i Projektowanie

Tynki gipsowe

Tynki gipsowe zdobywają coraz większą popularność. Stosuje się je zarówno na dużych budowach w przypadku obiektów mieszkalnych, hotelowych czy użyteczności publicznej, jak również w domkach jednorodzinnych. Dużą zaletą wykonywania tego rodzaju tynków jest wysoka estetyka uzyskiwanych powierzchni, a także możliwości wykonywania tynku w formie jednowarstwowej, a nie jak w przypadku tynków tradycyjnych w trzech warstwach. […]

Tynki gipsowe zdobywają coraz większą popularność. Stosuje się je zarówno na dużych budowach w przypadku obiektów mieszkalnych, hotelowych czy użyteczności publicznej, jak również w domkach jednorodzinnych. Dużą zaletą wykonywania tego rodzaju tynków jest wysoka estetyka uzyskiwanych powierzchni, a także możliwości wykonywania tynku w formie jednowarstwowej, a nie jak w przypadku tynków tradycyjnych w trzech warstwach.

Tynki gipsowe wykonywane są więc „na gotowo” przy zastosowaniu jednej warstwy. Prace trwają bardzo krótko, szczególnie przy zastosowaniu maszynowego narzucania mieszanki. Ponadto tynki gipsowe schną szybko i mogą być stosowane w pomieszczeniach dla alergików. Do nabycia są w postaci gotowych, suchych mieszanek, do których należy dodać odpowiednią ilość wody. Do nabycia są zarówno tynki produkowane fabrycznie do nakładania maszynowego, jak i tynki, które możemy wykorzystać do ręcznego nakładania, bądź niewielkich prac remontowych.

Tynki gipsowe mogą być stosowane do wykańczania wszelkich powierzchni wewnętrznych. Jedynym przeciwwskazaniem jest stosowanie tego rodzaju tynku w pomieszczeniach, które są narażone na ciągłe działanie wody i bardzo wysoką wilgotność jak baseny czy sauny. Przed nałożeniem tynku gipsowego, zaleca się zagruntowanie podłoża, co znacznie zmniejsza jego chłonność ,a zwiększa przyczepność. Tynki gipsowe wykorzystywane są do wykańczania powierzchni ścian jak i sufitów.

Pozostałe artykuły związane z budownictwem i architekturą online:

recommended