| Dom i Mieszkanie | Wentylacja grawitacyjna

Dom i Mieszkanie

Wentylacja grawitacyjna

Kanały wentylacyjne Kolejną ważną rzeczą, nad którą musimy się skupić, są kanały wentylacyjne – właściwie jedyne „oprzyrządowanie” (jeżeli w ogóle można to tak nazwać), którego wymaga do swojego działania wentylacja grawitacyjna. Oczywiście, jak już wcześniej wspomniano, kanały powinny być pionowe – w ramach możliwości zawsze, w ostateczności można odchylić je o niewielki kąt, określony w […]

Wentylacja grawitacyjna
1 vote, 5.00 avg. rating (90% score)

Kanały wentylacyjne

Kolejną ważną rzeczą, nad którą musimy się skupić, są kanały wentylacyjne – właściwie jedyne „oprzyrządowanie” (jeżeli w ogóle można to tak nazwać), którego wymaga do swojego działania wentylacja grawitacyjna. Oczywiście, jak już wcześniej wspomniano, kanały powinny być pionowe – w ramach możliwości zawsze, w ostateczności można odchylić je o niewielki kąt, określony w przepisach prawa budowlanego. Pamiętajmy też, że im wyższy komin, tym lepszy ciąg, a co za tym idzie, lepsza wymiana powietrza i efektywniej działająca klimatyzacja.

Kanały powinny mieć określone przekroje – minimalne to czternaście na czternaście centymetrów i to zwykle wystarcza, jeśli chodzi o domki jednorodzinne. Okrągłe kanały (średnica to minimalnie piętnaście centymetrów) lepiej przenoszą powietrze niż te kwadratowe czy prostokątne, jednak i takie są powszechnie stosowane. Kanały o gładkich ściankach generują znacznie mniejsze opory powietrza, co sprzyja dobremu działaniu. Nie zapominajmy też o ociepleniu przewodów.

 

Pozostałe artykuły związane z budownictwem i architekturą online:

recommended