Budowa hali

0
43
Rate this post

Hale przyszłością budownictwa

Jedną z podstawowych umiejętności, jaką nabywa student architektury i budownictwa w czasie swoich studiów, a także praktyk w pracowniach architektonicznych i na terenach budowy w kraju i za granicą, może być budowa hali.
Jest to wielce prawdopodobne, gdyż właśnie hal ostatnio buduje się całkiem sporo. Weźmy na przykład proste hale targowe. Prawie każde miasto ma swoje hale przeznaczone do handlu detalicznego. Na przykład Tyskie Hale Targowe. Albo hale produkcyjne — przecież tyle firm prowadzi swoją działalność produkcyjną na terenie naszego kraju. A hale przeznaczone na powierzchnię magazynową? Też jest ich coraz więcej.
Innym tematem są hale widowiskowe, czy sportowe. To już są większe przedsięwzięcia. Jednakże i ich buduje się coraz więcej: stadiony, centra rekreacyjno-sportowe, czy sale kongresowe. Dziś to właśnie stanowi przyszłość budownictwa.
A jak powstają projekty takich hal? Zanim zacznie się budowa hali, zanim napisze się jej projekt, trzeba dokładnie przemyśleć jej przyszłe zastosowanie. Powinny być znane wszystkie możliwe obciążenia. Ponadto inwestorzy powinni także podawać projektantom, jaką oni mają wizję, odnośnie do konstrukcji, czy też wykończenia. Ważnym elementem jest także budżet, jakim dysponuje inwestor lub na jaki może liczyć — bo często korzysta się z różnego rodzaju dofinansowań. Dobry projekt musi być wszechstronny: solidny, zgodny z przeznaczeniem obiektu, wymogami bezpieczeństwa, wizją inwestora, a także możliwie tani. Taki projekt to prawdziwy skarb.