| Budownictwo | Dekoracje świąteczne

Budownictwo

Dekoracje świąteczne

Małymi krokami zbliża się koniec roku i okres Świąt Bożego Narodzenia. Wiele osób z dużym wyprzedzeniem planuje i organizuje sobie ten czas. Zastanawiamy się, jakie prezenty zrobić dla najbliższych, tak aby sprawiły im radość. Planujemy wieczór wigilijny, z kim go spędzimy i co przygotujemy na uroczystą kolację itp. Jest to wyjątkowy czas, do którego chcemy […]

Małymi krokami zbliża się koniec roku i okres Świąt Bożego Narodzenia. Wiele osób z dużym wyprzedzeniem planuje i organizuje sobie ten czas. Zastanawiamy się, jakie prezenty zrobić dla najbliższych, tak aby sprawiły im radość. Planujemy wieczór wigilijny, z kim go spędzimy i co przygotujemy na uroczystą kolację itp.
Jest to wyjątkowy czas, do którego chcemy się jak najlepiej przygotować. Wszystkie wcześniejsze generalne porządki czy zakupy, podkreślają, że zbliża się wyjątkowa chwila, którą chcemy w należyty sposób przeżyć i doświadczyć.
W wprowadzeniu do naszych domów i mieszkań, wyjątkowej świątecznej atmosfery, pomagają nam wszelkiego rodzaju dekoracje. Na zewnątrz przyozdabiamy ogródki, elewacje domów, drzewka i choinki, okna czy balkony.

Wewnątrz stroimy kominki, poręcze schodów, na parapetach ustawiamy w donicach „gwiazdy betlejemskie” i świece, wieszamy na drzwiach piękne wieńce. Słuchamy świątecznych utworów i kolęd – dzięki temu czujemy wyjątkowość tego okresu.

W sklepach już wiele tygodni przed świętami półki uginają się pod ciężarem wszelkiego typu ozdób i dekoracji – wspaniałych świec, świeczników, błyszczących bombek, lampek, ozdobnych figurek Mikołajów, kolorowych skarpet wieszanych na kominkach itp. Ale może w tym roku warto pokusić się o samodzielne przygotowanie choćby części dekoracji.
Zazwyczaj wybieramy jeden dominujący kolor według którego zestawiamy dekoracje – tradycyjne świąteczne kolory to zieleń i czerwień oraz odcienie złota i srebra. Co roku jednak przekonujemy się też do innych barw takich jak niebieski, biel czy fiolet.

Jednym z najważniejszych świątecznych atrybutów jest choinka. Piękne, pachnące, zielone drzewko, stojące w honorowym miejscu, staje się jednym z gości w naszym domu. Żywa choinka nie potrzebuje wielu dekoracji. Wspaniale sprawdzają się pozłocone orzechy (zarówno włoskie jak i laskowe) oraz szyszki, własnoręcznie upieczone pierniczki, zawieszone na kolorowej wstążce, wycięte z papieru aniołki, rajskie jabłuszka, suszone plastry pomarańczy lub cytryny, gwiazdki anyżu, laski cynamonu itp. Te same, tanie i ogólnodostępne, akcesoria można wykorzystać do wykonania wieńca adwentowego. Wieniec z świerkowych gałązek, ukształtowanych w kształt okręgu, można uzupełnić świecami i postawić na komodzie lub zawiesić na ścianie lub drzwiach. Z pomocą dzieci można wykonać piękne papierowe łańcuchy i bombki. W internecie znajdziemy mnóstwo wzorów i instrukcji wykonania takich ozdób, a dostępność wysokiej jakości kolorowych papierów, żelów brokatowych i innych artykułów papierniczo – dekoracyjnych pozwoli na osiągnięcie wspaniałych efektów przy niewielkich nakładach finansowych.
Techniki, które rewelacyjnie można wykorzystać do samodzielnego wykonania ozdób świątecznych to np. origami, decoupage czy metoda filcowania. Decoupage to technika zdobienia przedmiotów drewnianych, szklanych, metalowych czy nawet plastikowych za pomocą papieru i serwetek. W ten sposób możemy wykonać np. świąteczny świecznik z butelki lub słoika, udekorować doniczki, ramki do zdjęć i wiele innych przedmiotów, którym można nadać nowy, niepowtarzalny charakter. Wykorzystując tą technikę, możemy również samodzielnie wykonać prezenty dla najbliższych np. przekształcając zwykłą drewnianą szkatułkę w prawdziwe dzieło sztuki. Ci którzy potrafią szydełkować, mogą wykonać na szydełku piękne aniołki i serwetki (wzory również są dostępne w internecie).

Pamiętajmy jednak, że świąteczną atmosferę kreują nie tylko – choćby najpiękniejsze – ozdoby, ale także czas poświęcony na wspólne wykonanie z dzieckiem papierowego łańcucha na choinkę, cichutko grające w tle kolędy, dekorowanie pierniczków czy zapach pieczonego ciasta. A gdyby jeszcze do tego za oknem padał właśnie mięciutki, biały śnieg, to można by powiedzieć, że tak wyglądają idealne święta.

Pozostałe artykuły związane z budownictwem i architekturą online:

recommended