| Budownictwo i Projektowanie | Kolektory słoneczne

Budownictwo i Projektowanie

Kolektory słoneczne

Dziś, kiedy szukamy oszczędności w eksploatacji i użytkowaniu naszych domów, budując nowy dom warto pomyśleć o zamontowaniu na nim kolektorów słonecznych, które pozwolą na ogrzewanie słońcem. Do niedawna Polakom odradzano takie inwestycje, jednak dziś wiadomo już, że to może się opłacić. Jednak należy wziąć pod uwagę, że w Polsce kolektor nie ma szans stać się […]

Dziś, kiedy szukamy oszczędności w eksploatacji i użytkowaniu naszych domów, budując nowy dom warto pomyśleć o zamontowaniu na nim kolektorów słonecznych, które pozwolą na ogrzewanie słońcem. Do niedawna Polakom odradzano takie inwestycje, jednak dziś wiadomo już, że to może się opłacić. Jednak należy wziąć pod uwagę, że w Polsce kolektor nie ma szans stać się jedynym źródłem ciepła w domu, bowiem w naszym kraju jest za mało słońca w ciągu roku i zbyt często jest ono schowane za chmurami.

Mimo to, warto zastanowić się nad montażem systemu solarnego, bo od marca do października zapewni nam on nawet 80-90% zapotrzebowania na ciepłą wodę. Natomiast w miesiącach najcieplejszych, kolektory zapewnią nam 100% energii zużywanej na ogrzanie wody. To bardzo dobre rozwiązanie w domach ogrzewanych wyłącznie prądem, albo kotłem na paliwo stałe. W tym wypadku ciepłą wodę można uzyskiwać z kolektorów, dogrzewając ją podgrzewaczem elektrycznym.

No i oczywiście trzeba przekalkulować opłacalność inwestycji, biorąc pod uwagę, że im większe jest zużycie ciepłej wody w domu, tym kolektory są inwestycją bardziej opłacalną. Najważniejszym elementem instalacji solarnej jest kolektor, oferowany w dwóch typach: płaskim i próżniowym rurowym. Oczywiście po dachach domów wyposażonych w kolektory widać, że najbardziej popularny jest kolektor płaski. Czynnikiem roboczym może być w nich woda lub niezamarzający roztwór glikolu.

Pozostałe artykuły związane z budownictwem i architekturą online:

recommended