| Budownictwo i Projektowanie | Drewniane podłogi

Budownictwo i Projektowanie

Drewniane podłogi

Drewno wciąż jest najpopularniejszym materiałem na podłogi. Drewniane podłogi stosowane są w domach i mieszkaniach w blokach. Dominuje parkiet, mozaika, lite deski oraz panele drewniane. Od lat popularny jest parkiet. To posadzka o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych i akustycznych wykonana z małych deszczułek litego drewna z dębu, jesionu, klonu, wiązu, buku, brzozy, jawora, sosny i […]

Drewno wciąż jest najpopularniejszym materiałem na podłogi. Drewniane podłogi stosowane są w domach i mieszkaniach w blokach. Dominuje parkiet, mozaika, lite deski oraz panele drewniane. Od lat popularny jest parkiet. To posadzka o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych i akustycznych wykonana z małych deszczułek litego drewna z dębu, jesionu, klonu, wiązu, buku, brzozy, jawora, sosny i świerka, a także niektórych gatunków drzew egzotycznych. Deszczułki układane są w różne wzory – jodełkę, szachownicę, cegiełkę.

Jeśli ma się fantazję i dużo pieniędzy, można też tworzyć bardziej skomplikowane wzory, łącząc ze sobą różne gatunki i kolory drewna. Deszczułki łączone ze sobą na wpust i pióro przyklejane są do podłoża klejem żywicznym, rozpuszczalnikowym lub proszkowym. Potem podłogę trzeba wycyklinować, uzupełnić szpachlą drobne ubytki i szczeliny oraz trzykrotnie polakierować. Parkiet wykańcza się drewnianymi listwami przypodłogowymi. Zaletą takiej podłogi jest jej trwałość i możliwość wielokrotnego odnawiania. Bardzo efektownie na podłodze wygląda też mozaika. Są ą to płyty z litego drewna, wykonane z niewielkich listewek, ułożone w gotowe wzory najbardziej popularnych deseni podłóg parkietowych.

Podłogę taką przykleja się do betonowej posadzki bezwodnym klejem do mozaiki i parkietów, łącząc na styk kolejne bloki. Możemy także zdecydować się na podłogę z desek sosnowych lub świerkowych. Deski łączone na pióro i wpust, układa się na legarach, stropie z belek drewnianych lub tzw. ślepej podłodze, a potem podłogę się lakieruje i szlifuje. Ostatnio rośnie też popularność paneli drewnianych lub imitujących drewno, nie tak trwałych ale wygodnych do ułożenia i ładnych.

Pozostałe artykuły związane z budownictwem i architekturą online:

recommended